top of page

FİDYE - FİTRE -ZEKAT

Ramazan, cömertlikte birlik vaktidir. Birlikte daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşabilir, yeni bir yaşam için umut olabiliriz.

Fitre, fidye ve zekatlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Fidye- Fitre ve Zekat arasındaki fark nedir ?


Fidye: Kefaret demektir. Ramazan ayı içinde herhangi bir sebeple oruç tutmayanlar oruç tutmuş olan dar gelirli, zorlukla geçim sağlayan insanlara kefaret olarak bağışta bulunurlar. Kefaret çok önemlidir ve aslında bir ibadet şeklidir. Bilinçli olarak kefaret ödemediğimizde bilinçsizce ruhumuz bunu bizim için yapar ve bazen ağır bedeller önümüze gelir. Sadece oruç konusunda değil ihlal ettiğimiz yaşam kuralları, varoluşsal değerlerde noksanlık ve ertelenilen tüm kul olma sorumluluklarını kefaret adı verilen bu yöntemle hayata geçirmek bir sorumluluktur.

Ramazan boyunca oruç tutmayanlar günlük 150 liradan hesap yaparlarsa ramazan günleri ile çarparak yükümlü oldukları rakama ulaşırlar.


Fitre: fıtır fitre iftar ile aynı kökten olan fitre tüm ramazan ayının iftarı olarak kabul edilen bir sadaka türüdür. Müslüman bireyler tarafından mali gelir durumu kısıtlı olan diğer müslümanlara ramazan bayram namazına kadar verilmesi gerekliliği vardır. Fitre kişi başına verilir. Ailedeki bütün bireyler adına her kişi hesaba katılarak verilmelidir. Bizim fitre olarak belirlediğimiz tutar 500 TL’dir.


Zekât: İslâm'ın beş şartından biridir. Temel ihtiyaçlar dışında zenginlik ölçüsü sayılan mülk ya da lüks yaşam sahiplerinin her yıl düzenli olarak kendi irade ve seçimleri doğrultusunda mali destek ihtiyacı bulunan insanlara ödemesi gereken, bir çeşit manevi vergidir.

Zekat’ta tüm borçlar ödenip hesaplamalar yapıldığında kalan gelirin kırkta biri ödenir.


Sıcak Yemek Desteği

Ankara ve Hatay’da

derin yoksulluk çeken ailelere aşevi yemek dağıtımı

1 kişi 1 öğün

Yemek Bedeli : 150 TL


Beslenme Desteği

Hatay’da İhtiyaç sahibi ailelere Market Çeki

1 Çek Bedeli 1500 TL


Bayramlık

Bayram Çocuk Giyimi

1 Çocuk Giydirme Bedeli: 1750 TL


Öğrenci Yardımı

1 Öğrenci Yardımı 5000 TL


65 yaş üstü ihtiyaç sahibi kişiler

1 kişi 7500 TL


Öksüz-Yetim Çocuklar

1 Çocuk 10.000 TL4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

RAMAZAN İÇİN GELEN BAĞIŞLAR YERLERİNE ULAŞTI

Ramazan için derneğimize iletilen, fitre, fidye ve zekat bağışları, derin yoksulluk çeken bölgeler ve aileler tespit edilerek derneğimiz gönüllüleri aracılığıyla yerlerine ulaştırıldı. Hatay’da 140 de

Comments


bottom of page